50RIA120
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
50RIA120
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Active
Mounting Type : Stud Mount
Package : Bulk
Current - Off State (Max) : 15 mA
Series : 50RIA
Current - On State (It (AV)) (Max) : 50 A
Mfr : Solid State Inc.
Supplier Device Package : TO-208AC (TO-65)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 80 A
Voltage - Off State : 1.2 kV
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TC)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 100 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Package / Case : TO-208AC, TO-65-3, Stud
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1430A, 1490A
Description : SCR THYRISTOR 50 AMP TO 65
Contact Now
SCR 1.2 kV 80 A Standard Recovery Stud Mount TO-208AC (TO-65)