STP14NK50ZFP
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
STP14NK50ZFP
Product Category : MOSFET
Vgs (Max) : ±30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C : 14A (Tc)
FET Type : N-Channel
Mounting Type : Through Hole
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs : 92nC @ 10V
Manufacturer : STMicroelectronics
Minimum Quantity : 1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) : 10V
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature : -
Series : SuperMESH™
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds : 2000pF @ 25V
Supplier Device Package : TO-220FP
Part Status : Active
Packaging : Tube
Rds On (Max) @ Id, Vgs : 380 mOhm @ 6A, 10V
Power Dissipation (Max) : 35W (Tc)
Package / Case : TO-220-3 Full Pack
Technology : MOSFET (Metal Oxide)
Vgs(th) (Max) @ Id : 4.5V @ 100µA
Drain to Source Voltage (Vdss) : 500V
Description : MOSFET N-CH 500V 14A TO-220FP